Ліцей № 6 міста Новомосковська Дніпропетровської обл.



 





Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України

Національна дитяча гаряча лінія

Розробки уроків

гОДИНА СПІЛКУВАННЯ. 4-в КЛАС. ВЧИТЕЛЬ: мАЛЬЦЕВА аНТОНІНА пЕТРІВНА

Година спілкування на тему: «Веселка захоплень»

у 4 В класі

 

Мета:формувати в учнів здоровий образ життя, потребу у самореалізації, публічному визнанні; сприяти подальшому формуванню соціально активного громадянина з почуттям відповідальності за себе; познайомити з конкретними життєвими прикладами, які спонукатимуть до творчої самодіяльності; розвивати інтерес до творчості, бажання пізнавати нове, невідоме; виховувати цілеспрямованість, наполегливість, любов до праці, до мистецтва.

 

Обладнання:комп’ютер, відеоролики пісень, презентація, міні – виставка творчих робіт, фонова музика, плакат «Райдуга талантів», жетони – «крапельки», фотоколаж «Світ наших захоплень».

Хід  години  спілкування

 

І. Привітання.

          (Захід розпочинається піснею Н. Май  «Веселка»)

  • Діти, весела пісенька вам, мабуть, підняла настрій наприкінці трудового дня? Ви трішки відпочили, відчуваєте себе більш упевненими на годині спілкування, тому розпочинаємо нашу серйозну дорослу розмову за темою «Веселка бажань».
  •  

ІІ. Актуалізація.

  1. Словникова  робота
    • Доберіть синонім до слова «веселка» (райдуга).
    • Як тлумачиться про це у словнику?

Учень:  «Райдуга – це різнокольорова дуга на небосхилі, спостерігається, коли сонце освітлює завісу дощу, розташовану на протилежному від нього боці неба, тому що відображується світло у краплях дощу.

  • Складемо асоціативний ряд.

Райдуга асоціірується із словами….(літо, теплий дощик, сонце, обнаковенне чудо, добрий настрій)

 

ІІІ. Мотивація.

  • Сенс проекту в тому, що ви публічно демонструватиме свої творчі досягнення, А публіка сьогодні – це не лише ваші друзі , вчителька, а й наші шановні гості.  Вони хочуть знати більше про вас. (Я сподіваюся, що і ми одержимо чимало нових знань).

                Кожен з вас міг заявити про свій намір прийняти участь в одному або у кількох з семи ( по кількості кольорів райдуги ) напрямків творчої діяльності. Почнемо?

 

ІV. Основна частина.

    1, Вступна бесіда.

     -  Кожна людина має якісь уподобання, про щось мріє, до чогось прагне,    хоче проявити себе в якійсь справі, що дуже їй подобається. Це і є           захоплення людини.

        Виникає запитання. Коли ж вони зявляютьсяці захоплення? Психологи стверджують, що напевно в дитинстві, коли дитина починає гратися і усвідомлює, що їй подобається, а що ні.

        Світ захоплення діти часто стараються втілити в грі. Можна побачити, як вони граються у школу, лікарню, продавців і водіїв тощо.

        В народі кажуть: «У що ти граєшся, тим ти і будеш». Тобто ваші захоплення, що зявилися в дитинстві, можуть стати справою всього життя, навіть перерости в професію.

         Людина на землі не може просто існувати, бути пустоцвітом. А навпаки – вона повинна мріяти, робити так, щоб її бажання здійснювалися, Бо той, хто прагне до своєї мети, обов’язково її досягне.

          Давайте зясуємо таке.Чи є у вас вільний час? Поясніть, коли (після уроків, у вихідні та канікули). Послухаємо, що ви любите робити у вільний час? (діти відповідають).

           Отже, будь – яке захоплення, улюблене заняття у вільний час – це хобі. Це слово в українську мову прийшло з англійської. Воно так і означає - захоплення тим, що подобається робити у вільний час.

            Добре. А чи може хобі бути корисним? Так, особливо, якщо це винахід. Наведіть приклади з історії.

1 учень. У 19 столітті жив незвичайний чоловік, якого звали Едисон. Він любив щось винаходити, щоб полегшити своє життя. Він вважався великим винахідником, Одного разу він змайстрував нову хвіртку, але вона важко відкривалася. Друзі спитали, чому він, великий винахідник, не полагодить її. Відповідь приголомшила усіх: «Моя хвіртка це і є великий винахід. Вона з’єднана з насосом у колодязі, і кожен, хто через неї проходить і її відкриває, накачує мені 20 літрів води».

2 учень. У 1886 році аптекар з Атланти, штат Джорджія, США Джон Пембертон випадково вийнашов напій кока – кола.Він зробив коричневий сироп, перемішавши листя коки та горіхи коли. Він назвав напій кока – кола і продав як ліки від усіх хвороб. Лише декілька людей купило ці ліки, тому Пембертон продав рецепт іншому аптекарю Асі Кандлеру, який додав у напій газировки і став міліонером, Зараз не додають ні листя коки, ні горіхів коли у напій, але рецепт – таємниця. Лише декілька людей знає його, але смак кока – кола однаковий і в США, і на Україні.

- Майже 20 років тому у нашому класі на першій парті сидів і вчився хлопчик Ігор Коваленко. Він любив розв’язувати цікаві задачі (на логічне мислення) і відвідував шаховий клуб «Дебют». Тепер – він гросмейстер, майстер міжнародного класу, грає з шахістами вищого рівню, які входять в першу десятку спортсменів світу і його мрія – потрапити в ту групу інтелектуалів (відеоролик «Інтерв’ю з Ігорем Коваленко).

Я впевнена, що його мрія здійсниться.

        Надзвичайним захопленням є колекціювання. Є люди, які колекціонують зовсім незвичайні речі: самовари, афіші, ґудзики, вірші про тварин, анекдоти, капелюшки тощо. Аби справа була по душі. Вас теж можна назвати колекціонерами, якщо ви зібрали незвичайні фігурки, фішки, картки тощо (учні демонструють свої колекції).

  1. ФізкультхвилинкаРайдуга…»
  2. Виступи дітей. Презентація захоплень.

- Розкажіть коротенько про своє життя, свої захоплення, продемонструйте

свої таланти. Але спочатку подивіться на «райдугу». Кожен її колір на нашому занятті має свою символіку: червоний – досягнення у конструкторській діяльності, оранжевий – в ораторському мистецтві, жовтий

в образотворчому, зелений – спортивні досягнення, блакитний – радіоаматорські захоплення, синій – музична обдарованість, фіолетовий колір – артистичні здібності.

      Учні по черзі демонструють результати своїх захоплень ( на «райдузі» зявляютьсяжетони у формі краплинок – публічна вдячність ) :

  1. «конструктори» презентують виставку творчих робіт, виконаних з деталей конструктора «Лєго»;
  2. «оратори» розповідають про захоплення літературною творчістю, читають вірші, казочки ( власні «спроби пера»);
  3. «художники» демонструють виставку своїх картин, роблять короткі описи своїх «шедеврів»:
  4. спортсмени звертають увагу гостей на фото колаж, де зображені спортивні моменти з їх участю та показують винагороди за успіхи у спорті;
  5. радіо аніматори знайомлять з презентацією «Наш гурток»;
  6. музиканти демонструють свої музичні здібності (грають на інструментах, співають);
  7. артистичні здібності показує дівчинка, яка не просто любить танцювати, але й сама може створити танець.
    1. Розповіді батьків та вчителів про свої захоплення.

 

V. Підсумок.

             - Ось і закінчився наш калейдоскоп. А всі краплинки зібралися у хмарку (відкривається зображення хмарки з жетонами – краплинками).

Подивіться, яким благодатним дощиком поливає хмарка ростки ваших захоплень. Будьмо сподіватись, що з них виростуть справжні таланти, які з часом стануть сенсом життя, професією, яку ви виберете для себе. Як сказав Ігор Коваленко: «Шахи – це любов з першого погляду й на все життя».

              Я бажаю, щоб кожен з вас знайшов собі захоплення до душі, і тоді минеться нудьга, а ви жалітимете, що доба має лише 24 години.

              Тож захоплюйтесь. Творіть!

 

 

 

 

 

 

Урок фікики. 8 клас. Вчитель: Хоцевич Алла Юріївна.

Тема: Атмосферний тиск. Вимірювання атмосферного тиску. Дослід Торрічеллі. Барометри. Залежність атмосферного тиску від висоти.

 


 

 

 

26.12 2012.    План – конспект уроку фізики у 8 класі

Тема: Атмосферний тиск. Вимірювання атмосферного тиску. Дослід Торрічеллі. Барометри. Залежність атмосферного тиску від висоти.

Мета уроку:

Навчальна: Сприяти засвоєнню понять: атмосферний тиск як результат дії ваги повітряної оболонки Землі, про способи вимірювання атмосферного тиску, одиниці тиску, барометр-анероїд, про залежність атмосферного тиску від висоти. Ознайомити із дослідом Торрічеллі. Пояснити причину зменшення атмосферного тиску з висотою на основі молекулярно-кінетичних уявлень.

Розвивальна: Розвиток навичок пошукової діяльності та навичок теоретично обґрунтовувати явища, які відбуваються під дією атмосферного тиску. Розвиток  навичок самоосвіти, навичок та здібностей учнів робити висновки самостійно, поширення кругозору учнів.

Виховна: Підвищувати  пізнавальний інтерес учнів до вивчення фізики, використовуючи елементи історії фізики. Виховувати поважне відношення до відповідей однокласників, наполегливість учнів.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.

Обладнання:

* Прилади для демонстрації дослідів, які підтверджують атмосферний тиск: дві банки, свічка.

* Комп’ютер з мультимедійним проектором.

* Інтерактивна дошка.

* Підручник « Фізика 8 клас», автор В. Сиротюк.

* Мультимедійна презентація до уроку.

 

Хід уроку

Учитель: Добрий день! Я дуже рада вас бачити та сподіваюсь, що урок наш пройде цікаво, продуктивно та настрій буде у всіх гарний.

Але у мене настрій трохи зіпсований, бо я не змогла відкрити банку, яку помила гарячою водою та відразу закрила кришкою. Допоможіть мені будь ласка пояснити, що стало причиною такого явища.

Діти промовляють свої думки.

А зараз Тетяна Корнєївна покаже дослід з двома банками. До вас питання: Що є спільного між моєю банкою та банками у досліді?

 Діти промовляють свої думки.

Учитель: Пояснюючи це явище, ми відкриваємо тайну дивовижного та дуже важливого явища, яке є темою нашого уроку. Спробуйте догадатися якого?  Слайд 2

Тема: Атмосфера Землі. Атмосферний тиск. Вимірювання атмосферного тиску.

Мета уроку (спільне формування мети разом з дітьми):Пізнати будову атмосфери Землі, зрозуміти існування атмосферного тиску, навчитися вимірювати атмосферний тиск в різних одиницях вимірювання та застосовувати свої знання для пояснення фізичних явищ.

 Учитель: Які фізичні величини  нам знадобляться для того щоб ми виконали поставлену мету?

Учні: Вага тіла, тиск, атмосфера                        Слайд 3.

Учитель: Про то, що Земля покрита повітряною оболонкою ви дізналися на уроках природознавства та географії, давайте згадаємо, що вам відомо про атмосферу.

Учні: Атмосфера складається з тропосфери,стратосфери, мезосфери,іоносфери,екзосфери.                          Слайд 4.

Учитель: Яка будова газів? Як поводять себе молекули в середині газів? Чи має газ масу?

Учні: Відстань між молекулами набагато більша за діаметр молекули, молекули безпреривно та хаотично рухаються. Газ складається з молекул, кожна молекула має масу, значить газ має масу.

Учитель: Чим визван тиск газів?

Учні: Ударами молекул об стінки посудини під час їх хаотичного руху.

Учитель: Тоді виникає питання:- Чому молекули газів не відлітають до світового простору?                                                                Слайд 5.

Учні: Молекули біля земної поверхні утримує сила тяжіння, яка діє на них.

Учитель: Якщо повітря має масу, на нього діє сила тяжіння то якою силою повітря тисне на поверхню Землі?

Учні: Повітря на поверхню Землі діє вагою тіла, та верхні шари атмосфери тиснуть на нижні.

Учитель: Діти, витягніть руки вперед долонями до гори. Що ви відчуваєте? Вам важко? А тим часом на ваші  долоні діє повітря,маса якого дорівнює масі КАМАЗу, завантаженого цеглою.                                        Слайд 6.

Чому ми не відчуваємо його ваги?

Давайте розбиратися.                                           Слайд 7.

Якщо подивимось на фото на слайді ми побачимо, що атмосфера поширюється на 800 км над Землею. Ми з вами знаємо, що повітря діє своєю вагою на нижні шари. То де ж

тиск більше в тропосфері чи в екзосфері?

Учні: В тропосфері.

Учитель: Як передається тиск у газах?

Учні: За законом Паскаля тиск передається по всім напрямкам однаково.

Учитель: Так що ж таке атмосферний тиск?

Учні: Тис, який створює атмосфера на поверхню Землі.       Слайд 8.   (записати у зошит)

Учитель: Давайте подивимось на екран, та спробуємо пояснити:       Слайд 9.

        А) Чому при русі поршня в гору з ним рухається вода?

       Б)  Чому вода не витікає з пляшки?

Учні пояснюють свої відповіді.  Перевіряємо їх правильність слайд 10.

Учитель: Давайте подивимось, як застосовується ця властивість атмосферного тиску людьми.                                                                       Слайд 11

А зараз пєред нами стоїть задача виміряти атмосферний тиск, але як же це зробити?

Ми знаємо межі атмосфери?      Учні: - Ні.

Учитель: Густина повітря на всіх висотах однакова?          Учні: - Ні.

Учитель: Як  же виміряти  атмосферний тиск? На це питання дав відповідь італійський фізик Е. Торрічеллі.                                                   Слайд 12. Слайд 13.

Нормальний атмосферний тиск = тиску стовпчика ртуті висотою 760мм =101 кПа (учні записують у зошит.)

Залежність атмосферного тиску від висоти виявив Блейз Паскаль.          Слайд 14. 

Учні:  записують у зошит: Кожні 11 м  тиск змінюється на 1мм рт. ст.

Учитель: Вимірювання атмосферного тиску відбуваються за допомогою барометра це прилад, який вимірює атмосферний тиск.                          Слайд 15.

На практиці атмосферний тиск вимірюють барометром-анероїдом, анероїд в перекладі з грецької - без повітряний.                                Слайд 16.

Учитель: Навіщо в барометрі – анероїді пружина? Що відбувалось би з коробочкою, якби її не було?

Закріплення:    Слайд 17.   

Питання ( усні відповіді учнів з обґрунтовуванням.)


1. Що являє собою атмосфера Землі?

2. Чому повітря утримується біля поверх
ні Землі?

3. Чому не можна досить точно обчислити атмосферний тиск?

4. Які недоліки ртутного барометра?

5. Яке практичне значення має вимірювання тиску
    барометрами?

Учитель: А тепер дайте мені будь ласка відповідь: Чому кришку не можливо було зняти з банки?      -Придумайте способи її відкриття.  – Що утримувало дві банки разом Учні:  Дають відповіді та пояснення.

Робота  на закріплення нового матеріалу.(робота в зошитах.)

Задачі  слайд 18.

1.     Виразіть у мм рт ст тиск  102,5кПа, 1 мм рт ст.= 133,3 Па

Відповідь: 768,94 мм рт ст..

2.     Виразіть у мм рт ст. тиск   93,3кПа.

Відповідь: 699,92 мм рт ст..

3.     Біля підніжжя гори барометр показує  740 мм рт ст., а на вершині 720 мм рт ст. Чому дорівнює висота гори?

Відповідь: 1мм рт ст. = 11м, висота гори = 220м.

4.     Поміркуй чому людина не відчуває атмосферний тиск?

У якому випадку художник прав ?                       Слайд 19.

Домашнє  завдання: п.27 читати, визначення вивчити на пам’ять. Провести дома дослід  №2 стор. 99 Початковий та середній рівень: стор. 105  задача № 3 письмово. Достатній рівень: стор. 105 задача № 209,210.  Високий рівень: стор. 106 задача 215-217 (письмово).                                                        Слайд 20.

Рефлексія.

Підсумки уроку, оцінювання.

Молодці!  Дякую за урок.               Слайд 21.